حقیقت چیزی است که باید باشد و واقعیت چیزی است که هست و….

حقیقت آنست که کرونا، ویروس ساخته دست انسان، می توانست وجود نداشته باشد.

حقیقت آنست که می شد انسان ها در تمام عالم گرفتار محدودیت های حضور نامبارک و نا میمون کرونا نشوند.

حقیقت آنست که انسانها دوست دارند در کنارهم باشند دوستان و آشنایان را ببینند، رفت و آمد کنند،تعاملات اجتماعی و فرهنگی داشته و کسب و کار خود را پیش ببرندو…

اما واقعیت آنست که کرونا هست ،کرونا در کنار ماست، با ماست، کرونا رفتنی نیست، تمام شدنی نیست

کرونا ساخته دست انسان است؟!چه انسانهایی؟ چه افرادی؟به دنبال چه بوده و هستند مهم نیست…

مهم آنست که باور کنیم و بپذیریم که دوست عزیز، کرونا هست.

یعنی باید باورکنیم که واقعیتی به نام کرونا هست بدتر از وجود کرونا، کروناست.

شاید یکی از مهم ترین اهداف به وجود آوردگان ویروس کرونا همین ترس از کروناست؛ چه بسا آنها به دنبال آن بوده اند که ما در وحشت وجود و حضور کرونا بسر ببریم.

بله واقعیتی به نام کرونا وجود دارد و هست و واقعا در سطحی فراگیر افراد زیادی مبتلا شده و بسیاری هم جان باخته اند.

ولی آیا این آخر ماجراست،منتظر شویم تا تمام شویم،منتظر شویم تا سرانجام دنیا اینگونه باشد؟!

واقعیت آنست که می بایست در هم زیستی مسالمت آمیزی، یاد بگیریم چگونه با این واقعیت کنار بیایم و چگونه زندگی کنیم.

به جای آنکه خود را محدود کنیم و بترسیم و به طبع ترس از کرونا بسیاری از فعالیت ها را کنار بگذاریم می بایست به طبعات آن فکر کنیم.

بله پسا  کرونا

کرونا تمام شدنی نیست ولی به مرور زمان و اجین شدن انسان با  این ویروس ،کرونا فروکش خواهد کرد؛ می بایست که با این دوست عزیز مسالمت آمیز رفتار کنیم و راههای کنار آمدن با آن را بیابیم و تمام نکات بهداشتی را رعایت کنیم. به صورت

با کاهش واگیری و مرگ ومیر  ویروس کرونا ، با سونامی بد و فاجعه انگیز طبعات بعد از کرونا برخورد خواهم کرد.

در آن زمان برسر روابط اجتماعی ، روابط میان فردی چه خواهد کرد فرزندان ما از لحاظ اجتماعی،فرهنگی و تحصیلی به چه سمت و سویی خواهند رفت، کرونا تمام نمی شود ولی بالاخره فروکش خواهد کرد.

بعد از یک یا دو سال آینده و کاهش مصائب و مسائل کرونا به خود می آییم و می بینیم که در بهبه حضور کرونا کارها و تصمیم هایی گرفته ایم که در پسا کرونا گرفتار طبعات نا مطلوبی  شده ایم که به آن فکر نکرده و نمی خواسته ایم.

در خصوص تحصیل فرزندان در سال تحصیلی پیش رو خانواده ها نظریه هایی دارند.

1-فرزندمان  به مدرسه نمی فرستیم.

2- با روابط موجود به مدرسه دولتی برود.

دسته اول با توجه به شرایط موجود و ترس اینکه نکند برای فرزندمان مشکلی پیش بیاید عطائش را به لقائش می بخشند و صورت مسئله را پاک کرده وترجیح می دهند فرزندشان در خانه بماند و به مدرسه نرود؛ غافل ازاینکه فرزند دلبندمان چه پسر چه دختر هرکدام بسته به جنسیت و سن و سال، بعدا گرفتار مسائلی می شوند که بسیار هولناک تر از این خواهد بود.

از جمله جداشدن از گروه هم سالان، هم کلاسی ها در پایه های تحصیلی بعدی بالا رفته و فرزند ما در همان پایه می ماند و تکرار پایه می شود بعد از یک یا دو سال، سرخوردگی این فاصله قطعا برای فرزندما غیر قابل قبول بوده و هضم نخواهد شد.

این فاصله با هم سن و سال ها شکست بزرگی را در ذهن دانش آموز نهادینه کرده  و این عقب افتادگی در تمامی مراحل و مقاطع بالاتر و همچنان با وی خواهد بود.

دسته دوم با این ذهنیت که اگر قرار است دوره ها و کلاس ها به صورت غیر حضوری برگزار شود چه اصراری به هزینه کردن؟! با ثبت نام در مدارس دولتی صورت مسئله را به گونه ای دیگر پاک می کنند.مدارس دولتی به خودی خود در شرایط عادی سالهای گذشته، با توجه به تعداد زیاد  دانش آموزان در کلاسها پاسخگوی دانش آموز نبوده و در حال حاضر با این طرز تفکر اولیا که باعث هجوم بیشتر خانواده ها به سمت دولتی ها شده و تعداد دانش آموزان بیشتر در هر کلاس خواهد شد این عدم پاسخگویی، شدت پیدا می کند.

در مدارس دولتی متاسفانه زیر ساخت های مدیریت دانش آموزان به صورت غیر حضوری خیلی درست و اصولی چیده نشده و چه بسا اساسا همکاران موظف در دولتی ها خیلی اصراری به همسو کردن خود با این شرایط را ندارند.(بعضا)

و لذا کار دانش آموز از لحاظ آموزش و یادگیری در پایه های مختلف نیمه کاره و ابتر مانده و دانش آموز خیلی نمی تواند به سطح آمادگی مطلوبی برسد. هرچند آموزش و پرورش نهایت سعی و تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند سازوکار مطلوبی را آماده نماید. اما ارائه آموزشها به صورت غیر حضوری قواعدی دارد که به روز شدن در آن کمی مستلزم پیگیری های خاص بوده و چه بسا همکاران موظف دولتی خیلی به دنبال این بروز رسانی نبوده و الزامی هم در این به روز بودن در خود نمی بینند.(بعضا)

لذا با توجه به طبعات بسیار بد دور کردن فرزندان از درس و تحصیل که در سالهای آتی از لحاظ تحصیلی ،اجتماعی، فرهنگی و حتی عاطفی و… برای آینده فرزندانمان عواقب جبران ناپذیری را به وجود می آورد می بایست ما اولیا به عنوان مسئول تامین بستر آینده مطلوب برای فرزندانمان به دنبال بهترین راهکار و بهترین شرایط برای سرمایه های زندگی خویش باشیم و دراین شرایط که باید به دنبال همزیستی مسالمت آمیزی درجنبه های مختلف زندگی با ویروس عزیز کرونا هستیم می بایست کار را برای خود و فرزندان سخت و ناهموار نکنیم.

در بحث تحصیل فرزندان به دنبال مجموعه های آموزشی که زیرساخت های آموزش مجازی را به بهترین نحوه آماده کرده و می تواند دانش آموز را در این شرایط بهتر مدیریت کند، باشیم.

ارائه سرفصلها به صورت ترکیبی از آموزشهای حضوری و غیرحضوری با رعایت پروتکلهای بهداشتی با لحاظ نمودن نیاز های رده سنی هریک از رده های سنی در پایه های مختلف آموزشی از پیش دبستانی، دبستان تا دبیرستان بسیار حائز اهمیت بوده و می طلبد اولیا محترم با رسد مدارس در خصوص طرح و برنامه های ارائه شده برای همزیستی آموزشی با ویروس کرونا و هم چنین آموزشهای راهبردی  بهترین انتخاب را داشته باشند. در این میان مدارس غیردولتی با توجه به انگیزه ارائه بهترین آموزشها معمولا توانسته بستر ارائه آموزشها در فضای واقعی و مجازی را به نحو احسن ارائه نمایند.

تولید ویدیو ها و پادکست های آموزشی برای  ارائه به صورت آنلاین و افلاین  از فعالیت های مدارس غیر دولتی خاص است که این طیف مدارس را نسبت به دولتی ها و حتی دیگر غیر انتفاعی ها  پیشگام نموده است.

برخی مدارس غیر دولتی، تخصصی تر به موضوع پرداخته و اقدام به ایجاد استدیو های نیمه حرفه ای و حرفه ای کرده و شرایط را برای تولید محتواهای مورد نیاز دانش آموزان آماده نموده اند.

شایسته است اولیا محترم با کمی دور اندیشی و در نظر گرفتن جنبه های مختلف پسا کرونا در بعد از فروکش کردن وضعیت موجود از عواقب احتمالی، جلوگیری و صورت مسئله را به راحتی پاک نکرده و خود را به شرایط فعلی وفق دهیم و همچون دیگر کشورها یادبگیریم در زمینه های مختلف چگونه خود را همسان کرده و نه تنها از قافله زندگی عقب نمانیم بلکه بتوانیم از توانمندی های خود بهتر بهره  برده و جلوتر از زمان وشرایط زندگی کنیم.

کرونا به جای اینکه تهدیدی برای ما، خانواده و اجتماع باشد،همچون فرصتی برای تغییر سبک زندگی عمل کند و  جهشی باشد که در کنار طول زندگی، عرض زندگی را گسترده کرده و در واقع راندمان و کیفیت زندگی خود را بهتر و بهره وری خود را افزایش دهیم .

به روز باشیم و به جای اسیر شدن در شرایط فعلی با انعطاف پذیری هوشمندانه و توسعه شخصیت، بهترین حالت را برای خود و فرزندان در نظر گرفته و با سرعت بیشتری پیشرفت کنیم ..انشاءا….

 

به امید بهروزی

        عباس قاسمی

برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید..